Jaunais izmeklētājs 2023

Nometnes ideja

Nometne tiek veidota netipiskā formātā – kā liela spēle. Mēs esam pārliecināti, ka spēles ir ļoti atbilstošs formāts, kā aizraujošā un azartiskā gaisotnē trenēt analītisko domāšanu, vērību, spēju analizēt, pamanīt detaļas, domāt netipiski, neuzķerties uz stereotipiem un vispārpieņemtām lietām, vienmēr meklēt savu, oriģinālu risinājumu.

Jaunieši katru dienu apgūs un trenēs kādas izmeklētājam nepieciešamas prasmes, dosies misijās, tiksies ar īstiem izmeklētājiem, bet nometnes beigās - atšķetinās īstu noziegumu!

Jautrība, negaidīti pavērsieni, izaicinājums pelēkajām šūniņām tiks sabalansēts arī ar darbu komandā un draudzīgu atmosfēru, komunicējot gan ar nometnes pasniedzējiem, gan citiem nometnes dalībniekiem. Spēle kā dzīve. Un šeit visi ir uzvarētāji! 

Nometnes vadītājs: žurnālists Guntis Bojārs, kas plašai sabiedrībai ir pazīstams kā populārā analītiskā raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” vadītājs.

Norises laiki:

 • 5 dienas no 26.06. līdz 30.06 (12 – 14 gadi) 
 • 5 dienas no  31.07. līdz 04.08 (12 - 14 gadi)

  Norises vieta:

  • Maskavas iela 10, Rīga (Spīķeru kvartāls)


    Pieteikties nometnei!  

  Cena 1 dalībniekam – 250 EUR

  Cenā iekļauts:

  • ēdināšana – pusdienas;
  • Gunta Bojāra izstrādātas attīstošās spēles, uzdevumi un treniņi;
  • nodarbības vadīs un jauniešu prasmes trenēs pats spēļu autors;
  • tikšanās ar īstu izmeklētāju, kas piedalījies noziegumu atklāšanā;
  • dodamies uz šautuvi, kur jaunieši apgūs koncentrēšanās prasmes;
  • tikšanās ar kinologu un narkotiku meklēšanā apmācītiem suņiem. Būs arī paraugdemonstrējumi!
  • tikšanās ar vieslektoru no "Aizliegtā paņēmiena", kurš pastāstīs, kā iefiltrēties un kļūt par slepeno aģentu;
  • visi nodarbībām nepieciešamie materiāli un inventārs;
  • dažādi izdales materiāli, kancelejas preces nometnes darbiem.

  Kādas prasmes trenēsim?

  Ieraudzīt un pierādīt. Izmeklētājiem piemīt vērīgums un viņam ir jāspēj ieraudzīt lietas, kas citu cilvēku acīm paliek nemanītas. Kā strādā īstie slepenie aģenti? Kā rūpīgi un pārdomāti veikt slepenu operāciju? Kā palikt nemanāmam, bet savākt vajadzīgos pierādījumus? Uzdevums nav vienkāršs. Bet nometnes dalībniekiem būs iespēja pašiem izmēģināt kļūt par slepenajiem aģentiem.

  Analizēt. Katru dienu mēs saņemam milzīgu daudzumu dažādu datu – GPS koordinātas, asins analīzes, bankas konta izrakstus, radaru rādītājus, čekus… No tā var uzzināt un secināt ļoti daudz – par cilvēkiem, viņu paradumiem, par vietām un dažādām citām lietām. Kā šo informāciju izmantot savā labā? Ko izmeklētaji var secināt no pirkstu nospiedumiem vai DNS analīzēm? Mācīsimies analizēt, pareizi nolasot dažādus datus.   

  Eksperimentēt. Kā noteikt, kad cilvēks melo? Ko var uzzināt par cilvēku pēc viņa izturēšanās un emocijām? Mācīsimies “lasīt” cilvēkus. Tas turpmāk noderēs ik dienu – gan ģimenē, gan saziņā ar skolas biedriem, gan arī nākotnes darba kolēģiem un, sevišķi, jaunam izmeklētājam. Eksperimentēsim un atšifrēsim!               

  Izmeklēt. Kādas īpašības ir obligātas īstam izmeklētājam? Kāda ir izmeklētāja ikdiena? Vai tā ir tik pat aizraujoša, kā redzam filmās? Nometnē dalībniekiem būs iespēja uzzināt gan aizraujošos Gunta Bojāra stāstus par dažādām veiktajām slepenajām operācijām un atklājumiem, gan tikties ar izmeklētāju, kas ir atklājis īstus noziegumus, gan pašiem iejusties izmeklētāju lomā un nometnes beigās – atšķetināt īstu noziegumu izlaušanās spēlē!

  Domāt plašāk, attīstīt izdomu un iztēli. Asprātīgos uzdevumos trenēsimies spēju paskatīties uz lietām caur neierastu prizmu. Šis būs īsts izaicinājums prātam, jo lietas ne vienmēr ir tādas, kā tās izskatās no pirmā acu uzmetiena. 

  Uzspēlējam!

  Dienas režīms dienas nometnē*

  Izmeklēšana sākas jau no pirmās dienas. Ir noticis noziegums, un nometnes laikā katram ir iespēja to atklāt. Kā to izdarīt? Vācot norādes! Jaunieši pildīs gan individuālos uzdevumus, gan arī piedalīsies komandas spēlēs un dosies misijās, bet dienas beigās tiks apkopoti rezultāti un dienas labākajiem aģentiem tiks izsniegtas norādes. Jo vairāk norādes tiks savāktas, jo lielāka iespēja atklāt noziegumu. Kuram pirmajam izdosies atklāt noziegumu? Bet varbūt lielāks ieguvējs būs tas, kurš darbosies komandā?

  8.30 – 9.00 Ierašanās

  9.00 pārrunājam iepriekšējās dienas piedzīvojumus un izplānojam šo dienu

  9.20 mācāmies kļūt par izmeklētājiem - nodarbības iekštelpās, kuras laikā jaunieši apgūst kādas izmeklētājam nepieciešamas prasmes

  10.30 dodamies ārā dienas misijā

  12.00 pusdienas

  12.30 misijas rezultātu apkopošana

  13.00 uzdevumi, komandu spēles, treniņi – nodarbības ārā (ja vien negāž lietus)

  15.00 dienas rezultātu apkopošana, norāžu izniegšana

  15.30 dodamies mājās atpūsties pēc lieliski pavadītas dienas

  *Ir taču brīvlaiks, tāpēc režīms nedaudz var mainīties atbilstoši noskaņojumam, pieskaņojoties ciemiņu grafikam u.tml.